Extech 412400-NIST Multifunction Process Calibrator with NIST
★★★★★ 4.2 129 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.ernstsutterag.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
412400-NIST Multifunction Process Calibrator sources and measures Thermocouples (J, K, and T), mA, mV, and V devices. The 24V Loop Supply drives current loads up to 1000 ohms. Memory for 5 user settable output values of each type for fast calibrations. Single/continuous step function for Voltage and Current. Comes complete with six AA batteries and calibration cable with spade lug terminals. Includes certificate traceable to NIST.
  • Precision source and measure for thermocouple, mA, mV, and V devices
  • Source 0 to 24mA with 0.01mA resolution
  • Measure 0 to 50mA (0.1mA resolution)
  • Select Type K, J, or T thermocouple for precision calibrations in Fahrenheit/Celsius or mV
  • Output 0 to 1999mV or 0 to 10.00V
UPC 793950414019
Brand Name Extech
Item Weight 2 Kilograms
Manufacturer Extech
Included Components Six AA batteries, calibration cable, spade lug terminals
Number of Batteries 6 AA batteries required. (included)
Warranty Description 1 year
Global Trade Identification Number 00793950414019
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
129 ratings | 53 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (101)
4 stars
6% (8)
3 stars
3% (4)
2 stars
2% (3)
1 star
11% (14)