8000WSFB - Sundown RMS Monoblock Class-D Full-Range Amplifier
★★★★★ 4.8 110 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.ernstsutterag.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Monoblock Class D Amplifier Bass Boost: 0 to 12dB (50Hz) Thermal Management: Smart Cooler (Fan Powered by Temperature or Audio) Input Impedance: 56K-Ohms Protection System: Output Short/High/Low Supply Voltage/Thermal Protection Minimum Supply Voltage: 9V DC Maximum Supply Voltage: 16V DC Dimensions 9.00" x 16.50" x 2.75" Weight: 14LB
  • 8000W RMS
Item Weight 15 Pounds
Manufacturer Generic
Item model number 8000WSFB
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
110 ratings | 45 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (96)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (11)